Piercing oktatás: hogyan kerüld el a lehúzós helyeket.

A legfontosabb tudnivaló mielőtt elkezdenél gondolkozni azon, hogy piercing szúrást tanulj vagy akár csak csináltass, az hogy nincs hivatalosan elismert „piercer szakma” vagy képzés az országunkban. Igen, ez azt jelenti, hogy nehéz dolgod lesz megtalálni a megfelelő szakembert. Mire kell figyelned? 

Tisztázzuk, hogy oktatással jól lehet keresni, nem csak piercing oktatással, hanem bármi oktatásával, ezért nagyon sokan haszonszerzés céljából kezdenek oktatni, és nem a szakma szeretete miatt. Ha találkozol egy jól hangzó hirdetéssel, vagy egy profinak tűnő oktatóval, akkor azzal kell kezdened, hogy a jól hangzó marketing szövegek mögé nézel. Mit kapsz a pénzedért cserébe? 

Magyarországon nincs hivatalos piercer vagy tetováló végzettség. Ezt nagyon könnyen ellenőrizheted te is, a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési hivatal oldalán. Itt láthatod, hogy nem szerepel a szakmajegyzékben olyan szakma, hogy „piercer”, vagyis nem tudsz hivatalos képesítést szerezni. Tehát ha valaki azt mondja, hogy az általa nyújtott képzés „hivatalos”, az elvégzésével Piercer végzettséget kapsz, akkor ez egyszerűen megtévesztés, ezzel szeretné elérni, hogy őt válaszd.

Mit jelent, ha azt látod, hogy „A tanfolyam elvégzéséről központilag a Felnőttképzési Adatszolgáltatási Rendszer által, egyedi sorszámmal: B/0000/00000 ellátott tanúsítványt kapsz!” ? Gyakorlatilag semmit. A felnőttképzési adatszolgáltatási rendszerbe bárki regisztrálhat, itt meghirdethet képzéseket, ettől függetlenül még nem fog semmivel se többet érni az általa kiállított papír. 

Mi a helyzet azokkal a tanfolyamokkal, ahol európai szintű licenct vagy hasonló tanúsítvány ígérnek? Természetesen ez is kamu. Az európai unió egyes országaiban változó követelményeknek kell megfelelned, ha ott szeretnél percinget szúrni, de nincs egységes licenc. 

Összefoglalva: ne dőlj be minden hangzatos dolognak, ezek azért vannak, hogy őket válaszd, de nincs mögötte tartalom, csak a pénzed szeretnék.

2. Ki az oktató? Milyen véleménnyel vannak róla a vendégei?

Tényleg profi az oktató vagy csak annak tűnik? Ki az oktató? 
A legfontosabb, hogy az általad kinézett személy szakmai kompetenciáit ellenőrizd. Piercinget szúrni bárki tud, ezt jól csinálni, már kevesen.
Semmit nem jelent, hogy hol dolgozik vagy hány éve van a szakmában, a legismertebb piercerek közül is sok olyan van, akinek nem lenne szabad ezt csinálnia. 

Mi helyzet, hogyha nincs megjelölve az oktató személy, megéri azért elmenni, mert ismert a hely (vagy annak tűnik)? 
Nem, ez az egyik legnagyobb hiba, amit véthetsz! Tételezzük fel, hogy a hely nem vásárolt kamu értékelésekkel rendelkezik, hanem valóban elismert, régi studio. Na de nem egy intézmény fog oktatni, hanem egy személy, aki lehet, hogy életében két piercinget szúrt, csak oda tolta a studio, hogy csinálja, mert sok pénzt fog leadni a helynek az oktatás után. 
Tetováló és piercer képzések esetén is sokszor halljuk azt, hogy a tanuló oktatta az oktatót. Tanárt válassz és ne helyet!
Nézz utána a kinézett piercernek, és nézd meg a vendégei véleményét, de a legfontosabb a következő pont!

3. Milyen elveket alkalmaz? Milyen piercingeket szúr?

Kezdjük azokkal a forrásokkal, ahonnan érdemes tájékozódnod piercing szúrással kapcsolatban. A profi piercerek számára szentírás, amit az APP (Asssociation of Professional Piercers), vagyis az amerikai piercer szövetség mond. Az oldaluk a safepiercing.org. Az APP tagjai közül Lynn Loheide és Elayne Angel is publikálnak. Lynn egy nagyon jó blogot szerkeszt és Elayne jegyzi a Piercing Bible című könyvet. 

A fenti szerzők is kaptak kritikát egyes publikációik miatt az APP-től, ennek ellenére mindketten megbízható forrásnak számítanak, de érdemes gondolkodni és nem vakon követni mindent, amit mondanak.
Összefoglalva: ha valaki nem követi az APP elveit, esetleg nem is hallott róluk, az piercernek sem alkalmas, nemhogy oktatónak.

A sok éves szakmai tapasztalatom és az APP elvei alapján az alábbi piercereket kell elkerülnöd:

 Csodapiercingeket készítők (migrén, daith, slim stb.), erről a saját blogomon itt találsz több infót erről, minden csodapiercingre ezek vonatkoznak.

– Az alábbi piercingeket karikával, patkóval vagy banánnal szúrók: helix, conch, lobe, orr, mellbimbó. Kizárólag egyenes piercinggel szabad készíteni ezeket a piercingeket, ha valaki nem ezt teszi, az nem profi. 

– Piercing belövőt használó „piercerek”. Tilos ilyen eszközt használni, lobe esetén is, erről részletesebben az APP oldalán tájékozódhatsz.

– A fiziológiás sóoldaton, vagy az Octenisepten kívül utókezelésre bármi mást ajánlók. Semmi más nem kerülhet piercingre. Irritáció pukli esetén sem!

– Nézd meg a képeit és hasonlítsd össze olyan piercerekével, akik APP tagok. Nagyon könnyen megtalálod az APP piercereket instán. Nézd meg, hogy hová helyezik a piercingjeiket az APP-sek és hová az általad kiválasztott személy. A daith és a septum talán a két legfeltűnőbb, de az elrontott köldök piercing is látványos. Ha nagy méretű, lógós vagy foglalatos piercinget tesz köldökbe, akkor nincs képben a szakmával.

4. A fertőtlenítés és a munkakörnyezet

Én a gyakornokság során részeltesen elmagyarázom a fertőlenítés és a megfelelő munkakörnyezet fogalmát. Röviden összefoglalva három módszerrel lehet megfelelően fertőtleníteni: az egyik az áztatás fertőtlenítő folyadékban (legalább 20 percig), a másik a forrólevegős sterilizálás, a harmadik pedig az autokláv. Ha csak fújkál a kis spricnijével, akkor nem fertőlenít megfelelően. 

Használaton kívül az eszközöket tilos ömlesztve a piercingekkel tárolni egy bőröndben vagy táskában, ez nem professzionális, és még potenciális fertőzésveszély is. 

Kizárólag olyan anyagú széket szabad használni, aminek a borítása tisztítható és nem tud magába szívni semmit. Az irodai forgószékek és a szövetborítású bútorok nem alkalmasak szúráshoz, nem fertőtleníthetőek. 
Tilos takarót, törölközőt, pokrócot és hasonló dolgokat használni a szúráshoz.

5. Tanfolyam vagy gyakornokság?

Az APP és a józan ész alapján se lehet megtanulni piercinget szúrni egy nap alatt, de ilyen rövid idő alatt semmi mást se. Az egynapos tanfolyamok egy dologra jók: hogy gyorsan sok pénzhez jusson, aki tartja. Sokan jönnek hozzám ilyen képzések után, mert nem érzik úgy, hogy ezután képesek lennének egyedül szúrni. Az oktató szakmai kompetenciáiról nem is beszélve. 

Az egyetlen járható út, ha szeretnél megtanulni piercinget szúrni és nem a sufni piercerek népes táborát szaporítani, a gyakornokság. 

Nálam a gyakornokság több hónapos munkát jelent, aminek a végén profibb leszel, mint a Magyarországon jelenleg dolgozó piercerek kétharmada (már kezdőként is).

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

hu_HUHungarian